Denna magisterexamen är skräddarsydd för att utveckla lednings- och ledarskapskompetenser, speciellt för turism-, gästfrihets- och evenemangssektorerna. Studenter kommer att börja sina studier i Aten, Grekland, och slutföra sitt program i Berlin, Tyskland, vid BSBI. Studenter som ansöker har möjlighet att spara på studieavgifter. Detta erbjudande är tillgängligt för studenter fram till den 30 april 2022.
Våra masterprogram har valts ut bland många prestigefyllda internationella program som erbjuds av Universita Telematica Internazionale UNINETTUNO.
Varför anmäla sig till detta program
Du kommer att skaffa dig de mest relevanta och aktuella färdigheterna och kunskaperna för att öka din anställningsbarhet och öka din karriär, vilket gör att du kan gå vidare till högre positioner inom ditt valområde.
Dessutom innebär BSBI:s blandade studieläge att du kommer att ha flexibiliteten att anpassa kursen efter ditt schema, inklusive arbets- och familjeansvar.
Du får en italiensk magisterexamen med 90 European University Credits (ECTS).
*Villkor:
För att säkra erbjudandet måste en minsta insättning på €2 000 betalas innan deadline.
Studieavgiftsbeloppet måste betalas före programmets start.
Detta erbjudande kan inte användas tillsammans med andra erbjudanden eller stipendier.
Villkoren i Studieavtalet gäller fortfarande.
Detta erbjudande är tillgängligt till 30 april 2022.
Ingångskrav
Minimiålder: 21 år
Akademiska kvalifikationer:
Stark grundexamen från ett erkänt universitet.
Om du inte uppfyller de akademiska kraven kan du bedömas på relevant arbetslivserfarenhet. Du måste ha minst 3 års erfarenhet av ledning.
Ett gymnasiebevis krävs.
Engelska språkkrav:
IELTS 6.0 (inte mindre än 5.5 i någon komponent), motsvarande lösenordstest, PTE Academic (både i testcentret och online accepterat) 50 + poäng, TOEFL IBT eller motsvarande (t.ex. Test av engelska för internationell kommunikation (TOEIC), Test av Engelska som främmande språk (TOEFL), Trinity's Integrated Skills in English (ISE): ISE I (B1) för BAF med *Godkänd i varje komponent, ISE II (B2) för alla master- och BA-kurser med *Godkänd i varje komponent; ISE III (C1) för DBA med *Godkänd i varje komponent.
Krav på engelskakunskaper kan frångås för:
Engelska som modersmål, sökande som avslutat sin utbildning på engelska (såsom gymnasieexamen eller IB).
Sökande som avslutat sin grundexamen i engelska i ett engelsktalande land.
Medium of Instruction brev för en kvalifikation tilldelad under de senaste 5 åren.
West African Senior School Certificate (WAEC) som bevis på engelska för sökande från Västafrika, nämligen Nigeria, Ghana, Liberia, Gambia och Sierra Leone (med villkor*).
WAEC engelska språkkomponenten måste vara på nivå C6 eller högre.
*Enligt Università Telematica Internazionale UNINETTUNO antagningskriterier.
Platser
Aten/Berlin: Internationell studieerfarenhet