Inledning
Vad är det officiella magisterexamen i marknadsföring?Den officiella magisterexamen i marknadsföring (MSc i marknadsföring) erbjuds av Fakulteten för ekonomi och företagsekonomi vid Comillas Pontifical University genom ICADE business school .
Detta officiella program erbjuder specialutbildning för att framgångsrikt leda en professionell karriär inom marknadsföring, försäljning och marknadsundersökning. Programmet undervisas nästan helt på engelska med tanke på att fullständig kompetens i detta språk är ett väsentligt krav för att komma in på arbetsmarknaden och utveckla en karriär.
Laboratorier Fallstudier övervakade av professionella från företag för att lösa verkliga fall och problem
Detta magisterexamen betonar de färdigheter som är mest eftertraktade av företag: Dataanalys, förberedelse av dokument, ett brett utblick för att förutse möjligheter, innovation, en kritisk och konstruktiv anda och ledarskap. Programmet utvecklas genom fyra huvudmoduler: Förstå marknaderna, definiera värdepropositionen, leverera värdepropositionen och mäta, kompletterat med “Laboratories” / Fallstudier övervakade av proffs, där studenter måste lösa fall och problem och svara på verkliga- livssituationer.Våra elever säger följandeMånga som dig gör redan det mesta av deras magisterexamen. Här är deras upplevelser."Denna examen ger en utmärkt utbildning och utbildning som ger grunden för att utveckla en framgångsrik yrkeskarriär inom ett område med hög efterfrågan hos företag." Guillermo Sánchez
"Det har gjort det möjligt för mig att specialisera mig i en blomstrande sektor med många jobbmöjligheter." Paula Conejos
"Dessa studier gör det möjligt för dig att utveckla dina talanger till fullo och svara perfekt på marknadens behov med tanke på deras internationella perspektiv." Giorgo BertelliSökandeprofilDen officiella magisterexamen i marknadsföring är utformad för kandidater som:Har nyligen avslutat sin universitetsutbildning. Masterexamen riktar sig specifikt till kandidater i företagsekonomi och ledning, handel, ekonomi, kommunikation och andra discipliner inom samhällsvetenskap.
Vi kommer att skapa en anpassad utbildningsplan för studenter från andra discipliner.
Eftersom den är utformad som en Master Pre-Experience, är det inte nödvändigt att ha en professionell karriär inom detta område.FörkunskapskravFöljande kan antas till officiella masterprogram i marknadsföring:Innehavare av ett officiellt spansk universitets kandidatexamen (helst inom området ekonomi och företagsekonomi) eller annat (helst också på samma område) som tilldelas av en högskoleinstitution inom det europeiska området för högre utbildning som ger studenten rätt till antagning till magisternivå program i det utfärdande landet.
Dessutom, och utan ytterligare krav, innehavare av en licentiatgrad, en examen i teknik eller en examen i arkitektur som överensstämmer med det universitetssystem som fanns före det som anges i kungligt dekret 1393/2007.
Undantagsvis kan antagning ges till innehavare av en kandidatexamen (helst inom området ekonomi eller företagsekonomi) från ett utbildningssystem utanför det europeiska området för högre utbildning som inte är ackrediterat, när programmet och studienivån för denna examen jämförs mot motsvarande spanska grader, och den utländska graden har visat sig ge rätten till antagning till samma nivå på forskarutbildning i det utfärdande landet. Att antas genom denna kanal innebär inte i något fall ackreditering av den tidigare examen eller erkännande för andra syften än de som avser antagning till magisterkursen.Karriär- och akademiska perspektivExamensprofil:Programexaminerade kan bedriva en professionell karriär inom marknadsföring eftersom denna magisterexamen ger sina studenter lämpliga personliga och professionella kompetenser för att uppnå ledarskap och ledande befattningar inom alla marknadsföringsområden: forskning och analys, varumärkeshantering och säljledning . Inom området forskning och analys kan studenter få åtkomst till positioner som kontohanterare, marknadsundersökare, marknadsanalytiker, marknads- eller klientintelligensledare eller planerare. Inom varumärkeshantering tillåter våra forskarprofiler våra studenter att arbeta som chefer både i varumärken eller i konsultbyråer, eller på något annat företag inom varumärkeskonstellationen, till exempel kommunikationsbyråer. Slutligen, inom området Försäljningshantering och kundrelationshantering, kan de arbeta både inom handeln och säljområdet och i distributionsföretag som kategorihanterare.
Även om de flesta kandidater har valt att bedriva en karriär inom ett företag och inom de tre områden som beskrivs ovan, ger detta magisterexamen studenterna den kunskap och färdigheter som är nödvändiga för att lyckas i olika yrkesområden, både nationella och internationella, och antingen i offentliga, privata eller ideella organisationer.