

Greene's Tutorial College Lisbon
Om oss
Greene har en kärna av akademisk och administrativ personal på heltid som stöds av ett nätverk av noggrant utvalda och utbildade handledare. Denna form av talang omfattar ett brett spektrum av akademisk prestation, undervisningsexpertis och erfarenhet av handledningssättet för lärande.

Vår historia
Greene är grundad av Edward Greene 1967 under namnet Edward Greene Tutorial Establishment, och är Oxfords äldsta handledskollegiet och har stött utbildningen på cirka 15 000 studenter under de senaste fyrtiofem år.
Efter att ha läst Classics vid Wadham College, Oxford, arbetade Edward Greene som en privat handledare och även en lärare vid Magdalen College School tills han grundade Greene's.
Från början sökte Greene ut de bästa lärarna i Oxford för att leverera högkvalitativ undervisning. Greene har byggt på handledningssystemet som har definierat Oxford University learning, och har varit trogen mot sina rötter att basera sina kurser på ett individuellt undervisningsprogram till studenter i alla åldrar och bakgrund. Under sina nuvarande huvudmän, Matthew Uffindell och Christopher Upton, har Greene vuxit för att ha ett register på cirka 160 handledare och 300 studenter.
Varför Greene är?
Att välja rätt akademiskt institut kan vara svårt. Så varför väljer Greene?
Kvalitet
Vi inspekteras regelbundet av Oberoende skolinspektionen (ISI). ISI är ett statligt godkänt inspektionsorgan som utför inspektioner för utbildningskontroll. Regelbundna inspektioner och offentligt tillgängliga rapporter innebär att vi övervakas och utsätts för extern granskning.
Långt liv
Vi har etablerats i 50 år och Greene är den äldsta skolan i sin typ i Oxford.
Enskild
Ett akademiskt program på Greene är individuellt.
Flexibel
Alla program på Greene är flexibla och utformade med behoven hos varje student i åtanke.
Kompetens
Interpersonella färdigheter av kritiskt tänkande, lagarbete, informationsanalys, effektiv muntlig
handledare
Handledare väljs noggrant. De är högkvalificerade inom sitt område; De intervjuas i stor utsträckning med referenser och är skyldiga att delta i vår handledningsprogram. Vi väljer handledare som vet hur man kommunicerar effektivt och vem bryr sig om utbildning.
Filosofi
Utbildning med hjälp av självstudiemetoden är kärnan i vår filosofi och metodik. Det erbjuder ett antal fördelar: ett brett urval av alternativ, den praktiska flexibiliteten av tid och plats, kontroll av arbetstakt, fokus på väsentlig information med möjlighet till studiedjup. Det uppmuntrar deltagande och bygger förtroendet för att ställa frågor och bredda idéer, utveckla oberoende och initiativ.
- Lisbon
Av. Sra. Monte da Saúde 266, 2765-452 Estoril, , Lisbon
